Przeciski wykonywane kretem to metoda bezwykopowego układania instalacji podziemnych pod przeszkodami terenowymi. Stosuje się ją w wielu projektach małej i dużej infrastruktury, a w szczególności w wykonywaniu instalacji światłowodowych i telekomunikacyjnych. Jeśli mieszkasz w mieście, to być może już się z nią spotkałeś, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak dokładnie działa kret do przecisków?
W tym artykule wyjaśniamy zasadę działania maszyny przeciskowej oraz jej praktyczne zastosowania w nowoczesnym budownictwie. Zapraszamy do czytania!

Czym jest kret do przecisków?
Na początek przypomnijmy sobie, czym jest kret do przecisków. Maszyna przeciskowa (popularnie nazywana kretem do przecisków) jest wykorzystywana w technologii bezwykopowej. Umożliwia instalację rur stalowych, PCV, kabli i przewodów pod powierzchnią ziemi bez konieczności wykonywania rozległych wykopów. Maszyny przeciskowe swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu sposobowi pracy – podobnie jak zwierzę, kret do przecisków „drąży” tunele pod ziemią, tworząc przestrzeń na instalacje podziemne. Ta technologia znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjne metody wykopowe byłyby problematyczne lub kosztowne – pod drogami, torami kolejowymi czy zabudowanymi obszarami.
Zasada działania maszyny przeciskowej
Kret pneumatyczny (jak sama nazwa wskazuje) napędzany jest sprężonym powietrzem dostarczanym przez kompresor. To urządzenie należące do grupy maszyn pneumatyczno-udarowych działa na zasadzie podobnej do młota pneumatycznego używanego na placach budowy – często można go zauważyć szczególnie podczas remontów dróg. Zewnętrzna sprężarka (zasilająca kreta) wytwarza ciśnienie, które popycha tłok znajdujący się wewnątrz cylindra (element ten nazywa się bijakiem), a ten z kolei uderza w tył głowicy kreta. Powstała w ten sposób energia pcha głowicę do przodu. Każda sekunda pracy to około 4-6 uderzeń tłoka, które generują siłę pozwalającą na skuteczne przemieszczenie urządzenia w gruncie. Podczas tego procesu kret formuje otwór, przez który możliwe jest bezpieczne przeprowadzenie rur pod powierzchnią ziemi. Operator kontroluje cały proces i monitoruje kierunek przemieszczania się bijaka maszyny, dzięki czemu można dokładnie określić miejsce wyjścia głowicy na powierzchnię. Dzięki tej technologii możliwe jest precyzyjne wykonanie przecisku nawet w trudnych warunkach gruntowych.Etapy wykonania przecisku kretem
Realizacja przecisku kretem to uporządkowany proces, który obejmuje następujące etapy:- Przygotowanie wykopów – wykonanie wykopu startowego i odbiorczego.
- Wytyczenie trasy – dokładne pomiary i oznaczenie przebiegu przecisku z uwzględnieniem przeszkód podziemnych.
- Pozycjonowanie urządzenia – umieszczenie kreta w wykopie startowym i precyzyjne wycelowanie w kierunku wykopu odbiorczego.
- Drążenie tunelu – napędzany sprężonym powietrzem kret rozpoczyna formowanie otworu w gruncie.
- Monitoring postępu – bieżąca kontrola przebiegu przecisku przez operatora.
- Poszerzanie otworu – otwór jest poszerzany za pomocą głowicy rozwiercającej.
- Instalacja rury – rura docelowa jest wciągana za głowicą rozwiercającą.

Zastosowanie technologii przecisków
Technologie bezwykopowe, w tym przeciski kretem, znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach infrastruktury podziemnej. Najczęściej wykorzystuje się je do instalacji:- rurociągów wodociągowych,
- sieci gazowych,
- kanalizacji sanitarnej i deszczowej,
- osłon dla kabli telekomunikacyjnych i energetycznych.
- w parkach miejskich i terenach rekreacyjnych,
- na obszarach chronionych i rezerwatach przyrody,
- w centrach miast i strefach zabytkowych,
- wzdłuż istniejących już tras komunikacyjnych.
